Historie

Historie yoya na našem území začíná před rokem 2000, kdy parta lidí utvořená kolem ústřední trojice – Jan „brt“ Bechyně, Ondřej „hippik“ Bechyně, David „prcik“ Kejř – objevila na internetu moderní yoyo, objednala si ho a začala pořádat první pravidelné srazy. Pro ně se ujalo jméno „seshny“, které se používá i v dnešní době. V roce 2001 se tato trojice zasloužila o založení prvního českého webu – yoyo.cz, kde se se postupem času nacházelo fórum a i první internetový obchod. Na několik následujících let bylo yoyo.cz středem všeho dění u nás. Svoji činnost skončilo v roce 2012 a tomuto webu a hlavně výše zmíněné trojici patří velké zásluhy za rozšíření yoyování v ČR. Kromě seshen se začaly pořádat i další akce. V létě to je Yoyocamp (první byl v roce 2002), slaví se i Mezinárodní den yoya (6. června) tradičním grilováním v parku Podvinný Mlýn.

Jak se počet yoyerů rozšiřoval, tak vznikala myšlenka uspořádání Mistrovství ČR (MČR). Ta se stala realitou na podzim roku 2004, kdy se yoyo nadšenci sešli v Klubu Prosek, v Praze. Historicky prvním mistrem ČR se stal Lukáš Zimovčák. O pár měsíců později, v lednu 2005 vznikla Česká Yoyo Asociace (CYA), která od té doby zastřešovala a stále zastřešuje všechny yoyo akce a jako hlavní orgán se stará o všechny yoyo nadšence na našem území.

V listopadu téhož roku se v pořadí druhé MČR přestěhovalo do větších prostor Divadla Ponec, ve kterých se každoročně koná dodnes. Vítězem se stal Plzeňák Pavel „shades“ Krejčí. Nově na druhém mistrovství byla i X divize, kterou jako první vyhrál s 5A stylem Jan „korda“ Kordovský.
Roku 2006 MČR vyhrála poprvé (a ne naposled) současná hvězda mezinárodního kalibru Václav „vashek“ Kroutil. Ale hlavně se pořádala první soutěž, která nebyla MČR. Soutěž se jmenovala Open Freestyle Yoyo Contest (OFYC) a v následujících letech byla ještě čtyřikrát úspěšně zopakována.
O rok později ho následoval první ročník North Yoyo Contestu (NYC) v Ústí nad Labem. Jak narůstal počet contestů, vznikl Český yoyo pohár, který od svého prvního roku 2007 vždy vyhrál Václav „vashek“ Kroutil.

V roce 2008 svoji premiéru zažil South Moravia Yoyo Contest (SMYC) v Moravském Krumlově. Roku 2009 vznikly Super Libový Yoyo Závody (SLYZ) v Kralupech nad Vltavou. Ten samý rok zažilo MČR premiéru v podobě vyčlenění stylu 5A z X divize. Prvním 5A mistrem se stal Petr „peťan“ Kavka. Novinkou byla i samostatná kategorie pro soutěžící ze zahraničí, Open, kterou vyhrál Jensen Kimmitt.

V roce 2007 se v ČR uskutečnila první akce mezinárodního významu a tou byl European Yoyo Meeting (EYYM), což je celoevropské setkání yoyerů každý rok v jiném státě. EYYM bylo po organizační stránce velmi úspěšné a do budoucích let nastavilo laťku hodně vysoko. Jak se zvyšoval počet yoyerů, úměrně tomu rostla i jejich kvalita, následovaná velmi kvalitně zorganizovanými soutěžemi, tak rostlo povědomí o české yoyo scéně stále více. I MČR získávalo na věhlasu a vítězství v Open divizi (kategorie pro soutěžící ze zahraničí) patří v Evropě mezi velmi ceněné. Na MČR jsme jako hosty mohli potkat takové legendy světového yoyování jako je Kentaro Kimura, Yuuki Spencer, Doctor Popular, Jensen Kimmitt, Jason Lee nebo Steve Brown.

Českého talentu si nemohli nevšimnout ani zahraniční výrobci yoyí a postupem času se stávali čeští yoyeři sponzorovanými členy jejich týmů. Prvním byl Václav „vashek“ Kroutil v roce 2006, kdy spojil své jméno s americkou firmou Yoyofactory, která je v současné době absolutní jedničkou na trhu s profesionálními yoyi. V roce 2008 si v našich vodách zalovil i americký výrobce hraček Duncan, který vylovil perly se jménem Jan „korda“ Kordovský, Ondřej „sheda“ Šedivý a Tomáš Bubák. Později se k nim přidali Peter Kišoň a Adam „axl“ Hříbal. Svého zástupce měla i švýcarská firma HSPIN, reprezentoval ji Jan „shpek“ Novotný. Na přelomu roku 2010 a 2011 si u nás našla zastoupení i kanadská firma CLYW, nejdříve to byl Zdeněk Hýbl a Petr Kavka. V polovině roku 2012 se k nim přidal ještě David “gaylord”Kreibich.

Dalším logickým krokem bylo vytvoření ryze českého yoya. První s touto myšlenkou přišlo duo Kordovský & Šedivý a vznikl originální yoyo Hugo Z Hor. To se psal rok 2008. A další následovali. Určitě stojí za to zmínit firmu Dot, která se zjevila v roce 2009, kdy se její svěřenec Robert Kučera stal Mistrem ČR. Významná je i firma Haný z Hradce Králové s jejich stejnojmenným yoyem, duchovním otcem je Aleš „alhan“ Hanuš.

Ve světě se běžně konali a stále konají soutěže typu Mistrovství Asie nebo Mistrovství Světa, ale poslední a zároveň první Mistrovství Evropy se konalo naposledy v roce 1953. A tak na popud CYA se po 57 letech v roce 2010 znovu tato soutěž oživila. Mistrovství Evropy neboli European Yoyo Championship (EYYC) se konalo v Praze, v klubu Roxy a na starosti ho měla Česká Yoyo Asociace. Zahraniční účastníci znovu obdivovali kvalitu soutěže samotné, tak i české výkony, hlavně výkon Václava Kroutila, který vyhrál hlavní kategorii 1A. Kategorii 5A vyhrál další náš zástupce Petr Kavka. O rok později se EYYC konalo znovu v Praze, ale tentokrát v Divadle Archa. Vítězství v hlavní kategorii bylo znovu pro ČR, tentokrát ale zásluhou Tomáše Bubáka. V roce 2012 se už podařilo vyhrát nečeskému yoyerovi – vítězství si domů do Polska odvezl Grzegorz „plamek“ Wójcik. Na rok 2013 už není EYYC v moci CYA, protože ta má na starosti mnohem důležitější úkol – Mistrovství Světa.
fire

Jak je z předchozích řádků patrné, tak yoyo v ČR ušlo za těch více než 10 let obrovský kus cesty. Ze zábavy pár kamarádů se stal regulérní sport, který spojuje stovky lidí z celého světa.